ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

سرما خورده اید یا آلرژی دارید؟

سرما خورده اید یا آلرژی دارید؟

فهرست مطالب

– آبریزش بینی همراه با خارش چشم‌ها نشانه چیست؟

 

اگر سرفه و عطسه همراه با خارش و آبریزش بینی و چشم باشد، نشانه سرماخوردگی معمولی نیست. معمولا سرماخوردگی باعث ایجاد خارش نمی‌شود.

 

– خس‌خس سینه و تنگی‌نفس می‌توانند هم در سرماخوردگی و هم در حساسیت ایجاد شوند؟&l t;/P>

خس‌خس سینه و تنگی‌نفس هم همراه با سرماخوردگی و هم همراه با حساسیت دیده می‌شوند. بیماری تنفسی‌ای نظیر آسم نیز ممکن است با عفونت‌های دیگر تنفسی مثل برونشیت و پنومونی همراه شود.

 

– گلودرد و تب نشان می‌دهند شما مبتلا به چه هستید؟

 

حساسیت معمولا همراه با تب نیست. اگر دمای بدن شما بالا رفت و دچار گلودرد شدید، ممکن است این مربوط به سرماخوردگی یا سایر عفونت‌ها باشد.

 

 – آیا بلع سخت از علائم شایع سرماخوردگی است؟

 

خیر. اگر دچار گلودرد و اشکال در بلع شده‌‌اید، باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا می‌تواند نشان‌دهنده عفونت گلو باشد که به‌وسیله باکتری‌ها ایجاد شده است. می‌توانید برای اطمینان با مش
ورت پزشک، آزمایش‌های دیگری هم انجام دهید. در صورت مشخص شدن دلیل عفونت و گلودرد، پزشک برای شما داروی مناسب را تجویز می‌کند
.

 

 – سرماخوردگی همراه با تب بیش از 38 درجه ممکن است نشانه آنفلوانزا باشد؟

 

بله. نشانه‌های آنفلوانزا شبیه نشانه‌های سرماخوردگی هستند (سرفه، گرفتگی بینی و خستگی و درد) اما آنفلوانزا می‌تواند علائمی مانند تب بیش از 38 درجه و لرز و تهوع هم به همراه داشته باشد. برای درمان آنفلوانزا باید مایعات زیادی بنوشید و به میزان کافی استراحت کنید تا بدن بتواند با عفونت‌ها مبارزه کند.

 

نوشیدن مایعات و استراحت کافی بهترین درمان سرماخوردگی و آنفلوانزاست

 

– آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند طول مدت سرماخوردگی یا آنفلوانزا را کوتاه کنند؟

 

خیر. سرماخوردگی و آنفلوانزا به‌وسیله ویروس‌ها ایجاد می‌شوند، نه باکتری‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها فقط باکتری‌ها را از بین می‌برند. نوشیدن مایعات
و استراحت کافی بهترین درمان سرماخوردگی و آنفلوانزاست
.

 

اگر نشانه‌های بیماری‌تان بیش از 10 روز طول کشید و یا شدید‌تر شد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در برخی موارد پزشک ممکن است داروی ضدویروسی را برای کوتاه‌کردن طول مدت بیماری شما تجویز کند.

 

 – نشانه‌های حساسیت چه مدت طول می‌کشد؟

 

نشانه‌های حساسیت ممکن است دائمی باشند، یعنی تا وقتی که در تماس با ماده حساسیت‌زا هستید. اگر در فصل خاصی ایجاد شود، مثلا در بهار و به‌وسیله گرده گیاهان و درختان، علائم با تمام‌شدن گردوغبار بهتر یا برطرف می‌شود. اما اگر به دلیل مواجهه با مواد حساسیت‌زایی مانند موی بدن حیوانات باشد، ممکن است دائمی باشد.

 

– کدام‌یک از داروهای بدون نسخه سرماخوردگی را نباید به کودکان کوچک داد؟

 

به کودکان زیر 4 سال نباید داروهای ضد سرفه داده ش
ود. همچنین به دلیل خطر نشانگان ری، نباید به کودکان در هر سنی آسپیرین بدهید یا برای آنها از اسپری‌های دکونژستان (ضد احتقان) بینی استفاده کنید
.

 

 – سرماخوردگی در کدام فصل شایع‌تر است؟

 

ما در هر زمانی از سال ممکن است به سرماخوردگی مبتلا شویم، اما سرماخوردگی در فصل زمستان شایع‌تر است، زیرا افراد بیشتر اوقات در خانه و در هوای گرم به سر می‌برند. این مساله می‌تواند انتشار میکروب‌ها را از طریق تماس مستقیم و غیرمستقیم بیشتر کند.

 

 – آلاینده‌ها در کدام فصل بیشتر در هوا وجود دارند؟

 

مواد حساسیت‌زا ممکن است در تمام فصل‌ها از درخت و علف‌ها و از طریق گرد و غبار و البسه در بهار و تابستان و پاییز منتشر شوند.

 

– کدام‌یک از مواد حساسیت‌زا در رطوبت و هوای بارانی بیشتر است؟

 

کپک قارچی است که در مکان‌های مرطوب خانه مثل حمام، دستشویی و آشپزخانه رشد می‌کند. میزان بالای رطوبت یا هوای بارانی باعث می‌شود کپک‌ها رشد کنند و حساسیت تشدید شود.

 

www.darmaan.ir

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید