ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

برخی اقدامات اولیه امام زمان(عج) هنگام ظهور(۳)

برخی اقدامات اولیه امام زمان(عج) هنگام ظهور(3)

</v:f& gt;

گرایش دوباره به اسلام حقیقى

از آنجایی که هدف از قیام حضرت مهدی (عج) برپائی حکومت عدل الهی در سراسر جهان است و اداره سرزمینی به گستردگی دنیا، کاری بس دشوار است، تنها با برخورداری از رهبری الهی و حاکمیت اسلام امکان‌پذیر است و حضرت مهدی (عج) زمانی زمام امور را بدست می‌گیرد که دنیا وارث انبوهی از نابسامانی‌ها، بی‌عدالتی‌ها و عقیده‌های انحرافی می‌باشند.

 

 

 

در پی سلسله مقالاتی که اقدامات اولیه امام زمان علیه السلام هنگام ظهور را در آن بررسی میکنیم، در این مقاله نیز به توضیح برخی دیگر از این اقدامات می پردازیم:

&lt ;P style=”TEXT-ALIGN: justify; LINE-HEIGHT: 200%; MARGIN: 0in 0in 10pt; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; mso-margin-top-alt: auto; mso-margin-bottom-alt: auto” dir=rtl class=MsoNormal align=justify>1ـ گرایش دوباره به اسلام حقیقى

 

بعد از وفات پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) و واقعه ى سقیفه بنى ساعده، خلفا سعى کردند با منع نقل و تدوین احادیث پیامبر (صلى الله علیه وآله) از روشن شدن جایگاه اهل بیت (علیهم السلام) ـ که به عنوان مفسران دین اسلام و ثقل اصغر نقش هدایت جامعه را داشتند ـ جلوگیرى کنند و همین امر موجب شد تا انحرافات و گمراهى هایى که دامن گیر سایر ادیان شده بود، در میان مسلمانان نیز شیوع یابد و برخى عناصر یهودى و مسیحى، با کمک دستگاه خلافت، اسلام را مطابق سلیقه ى خود و مناسب با منافع حاکمان توجیه و تفسیر کنند و موجب جدایى هر چه بیش تر مردم از اهل بیت (علیهم السلام) شوند. افرادى مانند تمیم دارى، وهب بن منبه، کعب الاحبار، ابوهریره، عروه بین زبیر، عبدالله بن عمر، … با تفسیرهایى که بیش تر با هواهاى نفسانى و خواسته هاى حاکمان مطابقت داشت از همان آغاز، موجب بروز برخى انحرافات و بعدها ایجاد فرقه هاى کلامى در زمان هاى بعد و… شدند و مردم را از چشمه ى علم اهل بیت (علیهم السلام) محروم سا
ختند. به همین دلیل، آن گاه که امام زمان (علیه السلام) قیام مى کند، به پیراستن دین اسلام از انحرافات و پیرایه هایى خواهد پرداخت که از سوى منحرفان بر دین اسلام تحمیل شده است و مردم را به اسلامى که پیامبر (صلى الله علیه وآله) آن را ابلاغ کرده بود، دعوت خواهد کرد.

 

امام صادق(علیه السلام) مى فرماید: زمانى که حضرت قائم (علیه السلام) قیام مى کند، مردم را مجدداً به اسلام فرا مى خواند و به امرى هدایت مى کند که فراموش شده و جمهور از آن منحرف شده اند…(بحارالأنوار، ج ۵۱، ص ۳۰)

 

2ـ ویرانی مساجد

 

اگر خداوند در قرآن کریم درباره پیامبرش فرموده: «وَ ما یَنْطِقُ عَنِ الْهَوى إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْیٌ یُوحى» (شوری: آخر سوره) کار امام معصوم ـ علیه‌السلام ـ نیز بدون حکمت و الهام گرفته از خداوند نمی‌باشد. بنابراین، روایاتی که درباره خرابی و ویران کردن مساجد آمده است چندنوع بوده که به نمونه‌هایی از آن اشاره می‌شود.

 

تخریب مساجد و اصلاح آن، اصبغ بن نباته می‌گوید: امیرالمۆمنین ـ علیه‌السلام ـ وقتی که وارد مسجد کوفه شد فرمود: وای بر آنکه تو را از گل و خاک پخته بنا کرده و جهت قبله نوح را تغییر داد!
و باز فرمود: خوش بحال کسی که شاهد ویرانی تو در روزگار قائم از اهلبیت می‌باشد. (شیخ طوسی، ابوجعفر محمدبن حسن، کتاب الغیبه، ص ۲۸۲)

 

و همچنین از آن حضرت در مورد دیگر نقل شده است که فرمود: بی‌گمان هنگامی که حضرت قائم، قیام کند مسجد کوفه را خراب کرده و قبله آن را اصلاح می‌کند. (مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج ۵۲،ص ۳۶۴)

 

3ـ مقابله با دشمنان

 

از آنجایی که هدف از قیام حضرت مهدی (عج) برپائی حکومت عدل الهی در سراسر جهان است و اداره سرزمینی به گستردگی دنیا، کاری بس دشوار است، تنها با برخورداری از رهبری الهی و حاکمیت اسلام امکان‌پذیر است و حضرت مهدی (عج) زمانی زمام امور را بدست می‌گیرد که دنیا وارث انبوهی از نابسامانی‌ها، بی‌عدالتی‌ها و عقیده‌های انحرافی می‌باشند.

 

سرانجام روزگاری فرا می‌رسد که عدل و عدالت با دست توانای مرد الهی در روی زمینِ پر از ظلم و ستم پیاده می‌شود. چنانکه امام صادق ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید: به خدا سوگند، بطور حتم عدالت مهدی(عج) به درون خانه‌ها نفوذ می‌کند، همچنانکه سرما و گرما در آن وارد می‌شود. (بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۶۲)

 

و از طرفی، علم، رأفت و مهربانی، گسترش فرهنگ اسلامی و آثار مذهب و دین‌داری در همه جا تجلی می‌کند. و تمامی دنیا تحت تأثیر قرار می‌گیرد و دستورات اسلامی بطور کامل اجرا می‌گردد: زیرا پس از تجلی حکومت الهی عقلها بیدار و خردها سالم می‌شود. (شیخ صدوق، محمدبن علی بابویه قمی، کمال‌الدین، ج ۲، ص ۶۵۳)

 

بنابراین، آنچه که از روایات بدست می‌آید، ظهور حضرت مهدی (عج)، ظهور حکومت عدل الهی، ظهور رحمت، رأفت، امنیت، آسایش، صمیمیت و… می‌باشد. غرض از حکومت الهی جز اجرای فرامین او و هدایت به صراط مستقیم چیزی دیگر نمی‌باشد.

 

با دیدن تمام این همه خوبی‌ها، گسترش فرهنگ دین و دیانت و اعلام عفو و رحمت، عده ای بر اثرسوء تدبیر و خُبث باطن و کج‌اندیشی و از دست دادن قدرت و منافع ظاهری، سخنان حکمت‌آمیز و آثارعظمت الهی که سراسرجهان آنرا درک کرده و تسلیم آن می‌باشند را نادیده گرفته، دست به طغیان و سرکشی می‌زنند.

 

امام صادق ـ علیه‌السلام ـ نیز می‌فرماید: عدهای بر اثر کج‌اندیشی در هنگام ظهور قائم ما، در برابر آن حضرت ایستاده و با آن می‌جنگند. (نعمانی، محمد بن ابراهی، کتاب غیبت، ص ۲۹۹)<o:p& gt;

 

و یا اینکه امام باقر ـ علیه‌السلام ـ فرموده است: حضرت برای بیعت گرفتن لشگریانش را به سراسرجهان می‌فرستد. و هر که از بیعت سر باز زند نابود می‌کند. (ابن طاووس، علی،ملاحم و الفتن، ص ۴۶)

 

اگر از این احادیث چنین برداشت شود که این مسئله خلاف عدالت اسلامی می‌باشد باید بگوییم اینها در حقیقت ناشی از عناد، تعصّب و کج‌اندیشی خود آنهاست که با حضرت مخالفت نموده‌اند وخود مقصّر می‌باشند. کسانی که بعد از اتمام حجّت و اعلام تمامی آثار و نشانه‌های الهی که اثر عملی آن عافیّت، عدالت و آسایش است، باز هم از اطاعت رهبری سر باز زنند، بدیهی است که در کمال عناد بوده و مانع از اجرای فرامین الهی و بر هم زدن آسایش دیگران می‌باشند.

 

از بین بردن اینگونه انسان ها، علاوه بر ذکر در روایات، در نزد عقلایی که عقل سلیم داشته باشند خلاف عدالت اسلامی نخواهد بود. و از طرفی، تعداد این عدّه از افراد که در روایات به آن اشاره شده است محدود بوده و همچنین، کار امام معصوم ـ علیهم‌السلام ـ کار حکیمانه است و برای رفع مانع از اجرای حکومت عدل الهی، خلاف عدل و عدالت اسلامی نخواهد بود.

 

امام صادق ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید: وای بر کسی که با قائم ما بنای مخالفت گذارد.

 

پس، بنای حکومت حضرت مهدی (عج) بنای رحمت و اظهار عدالت است و اگر کسی مخالفت‌ کند، در حقیقت مخالفت با دستور خداوند کرده است.

 

 بخش مهدویت تبیان

 

منابع:

 

مرکز مطالعات و پژوهش های فرهنگی حوزه علمیه

 

سایت اندیشه قم

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید