ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

جاذبه فوق العاده نهج البلاغه

جاذبه فوق العاده نهج البلاغه

پیروان اهل سنت و علمای شیعه و سایر دانشمندان اسلامی و علما و دانشمندان مسیحی و تمام کسانی که با نهج البلاغه سروکار داشته ‏اند و آن را با دقت مطالعه نموده ‏اند بدون استثناء از جاذبه نیرومند نهج البلاغه سخن گفته ‏اند و خود را تحت تاثیر و نفوذ آن دیده‏ اند. این کشش و جاذبه نیرومند که در خطبه‏ ها و نامه‏ ها و کلمات قصار امام علی علیه‏ لسلام محسوس است انگیزه اصلی گروهی از دانشمندان برای شرح نهج البلاغه یا نوشتن کتاب و مقاله درباره شخصیت علی علیه ‏السلام بوده است.
و ما ذیلا به مهمترین دلایل روشن این جاذبه می ‏پردازیم:

۱ – جذبه‏ های اخلاقی و عرفانی نهج البلاغه به گونه ایست که ارواح تشنه را با آب زلال معرفت سیراب می‏ کند. در بسیاری از خطبه‏ها از جمله خطبه اول و خطبه (۹۱) خطبه اشباح هنگامی که سخن از شناسایی خدا است گفتارش چنان اوج می‏گیرد که خواننده احساس می‏کند بر بال و پر فرشتگان سوار شده است و به دور دست‏ترین نقاطی که اندیشه انسانی از آن فراتر نتواند رفت عروج می‏کند. و آن چنان خدا را معرفی می‏کند که انسان با چشم دل او را همه جا، در آسمانها، در زمین و در آفاق و انفس مشاهده میکند.
۲ – در نهج البلاغه همه جا سخن از همدردی با طبقات محروم و ستمدیده انسانها است، همه جا سخن از بسط و گسترش عدالت اجتماعی و رفع هرگونه ظلم و تبعیض است، همه جا سخن از قسمت عادلانه و بالسویه بیت المال و برتر نبودن خویشاوندان در آن است، تا آنجا که در خطبه (۲۲۴) می‏خوانیم هنگامی که عقیل (برادر آن حضرت تقاضای یک صاع (= ۳ کیلو) از گندم بیت المال بیش از حقش را نمود با نزدیک شدن گرمای آهن گداخته شده دریافت که برادرش و امامش آخرت را به یادش می آورد و اینگونه پاسخ شنید!!!
نهج البلاغه، خطبه ۲۲۴، ص ۳۶۰، چاپ دارالثقلین – قم.
امیر المومنین علی علیه‏السلام هشدار می‏دهد که هر جا نعمتهای فراوانی روی هم انباشته شده است حقوق از دست رفته ‏ای در کنار آن به چشم می‏خورد
ما رایت نعمه موفوره الا و بجنبها حقا مضیعا. – نهج البلاغه.
۳ – نهج البلاغه همه جا در مسیر آزادی انسان از زنجیرهای اسارت هوا و هوس که او را به ذلت و بدبختی می‏ کشاند.
۴ – ((نهج البلاغه)) و سخنان علی علیه‏السلام در اعماق جان سالکان راه حق نفوذ می‏کند و در آن تاثیر وصف ناپذیری به وجود می‏آورد، مانند (همام) آن مرد زاهدی که از مولای متقیان تقاضای بیان اوصاف متقین را نمود – ابتداء حضرت امتناع ورزید، ولی او اصرار نمود – امام علی علیه‏السلام آن خطبه عجیب و بی نظیر و بی مانند را بیان فرمود و بیش از یکصد صفت از صفات متقین را برای او برشمرد، او پس از شنیدن آن خطبه صیحه‏ای زد و بر زمین افتاد و از دنیا رفت.
نهج البلاغه، خطبه ۱۹۳ (خطبه متقین) ص ۳۱۳ – ۳۱۷، چاپ دارالثقلین – قم.
اینگونه نفوذ سخن چیزی است
که در تاریخ سابقه ندارد و جز از ولی خدا و وصی رسول خدا از دیگری نمیتوان سراغ گرفت.
آنگاه امام علی علیه‏السلام فرمود:
اما والله لقد کنت اخافها علیه – ثم قال – اهکذا تصنع المواعظ البالغه باهلها؟
آه به خدا سوگند من از این حادثه بر او می‏ترسیدم! آیا موعظه‏های رسا و نیکو به کسانی که اهلیت دارند این چنین تاثیر می‏گذارد؟!!!
سید رضی قدس سره که خود یکی از ادبای مشهور عرب به شمار می‏آید پس از نقل برخی از خطبه‏ها تعبیراتی دارد که نشان می‏دهد تا چه حد مردم با شنیدن این خطبه‏ها مفتون و مجذوب می‏شدند، و یا خود او تحت تاثیر امواج نیرومند جاذبه آن قرار گرفته است.

از جمله:
(الف) در ذیل خطبه ۸۳ (خطبه غراء) می‏گوید:
و فی الخیر انه لما خطب یهذه الخطیه اقشعرت له الجلود و بکت العیون و رجفت القلوب‏
در خبر آمده است، هنگامی که علی علیه ‏السلام این خطبه را ایراد فرمود، بدنها به لرزه در آمده، چشمها گریان شدند و دلها به اضطراب و تپش افتادند. – نهج البلاغه، خطبه ۸۳، ص ۹۹ – ۱۱۱، چاپ دارالثقلین – قم.?
(ب) در ذیل خطبه (۲۸) می‏گوید:
((اگر سخنی باشد که مردم را به سوی زهد بکشاند و به عمل کردن برای آخرت وادار سازد، همین سخن است که می‏تواند دلبستگی انسان را از آرزوهای طولانی قطع کند، و جرقه بیداری و آگاهی و نفرت از اعمال زشت را در دل او بیفروزد)).
ابن ابی الحدید معتزلی در شرح خطبه (۱۰۹) می‏گوید:
((تاثیر و جاذبه این خطبه چنان است که اگر آن را بر انسان بی دین و ملحدی که مصمم است رستاخیز و قیامت را با تمام قدرت نفی کند بخوانند قدرتش درهم می‏شکند و دلش را در وحشت فرو می‏برد و اراده منفی او را تضعیف می‏ کند و تزلزل در بنیاد اعتقاد او ایجاد می‏نماید. پس خداوند بزرگ گوینده‏اش را از این خدمت به اسلام جزای خیر دهد، بهترین جزایی که به ولی از اولیایش داده است، چه جالب بود یاریش برای اسلام، گاه با دست و شمشیر و گاه با زبان و بیان، و گاه با قلب و فکرش آری او سید المجاهدین و ابلغ الواعظین و رییس الفقهاء و المفسرین و امام اهل العدل و الموحدین است (آقا و سرور مجاهدان، بهترین واعظان، رییس فقیهان و مفسران و امام اهل عدل و موحدان می‏ باشد).
شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج ۷، ص ۳۰۲.
و اوست حجت خدا که چنین قلبها
ی پر از آلودکی کفر را به برهان الهی و بیدار ساختن فطرت انسان پاک می نماید. و اینجاست که درمی یابیم خداوند چگونه حجت خویش را تمام می کند، و اسلام چگونه با ولایت این حجت حق، محفوظ می ماند.
برگرفته از کتاب آشنایی با نهج البلاغه امام علی علیه السلام اثر سید جعفر حسینی

 

سایت فطرت www.fetrat.com

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

جاذبه فوق العاده نهج البلاغه. جاذبه فوق العاده نهج البلاغه. جاذبه فوق العاده نهج البلاغه. جاذبه فوق العاده نهج البلاغه. جاذبه فوق العاده نهج البلاغه. جاذبه فوق العاده نهج البلاغه. جاذبه فوق العاده نهج البلاغه. جاذبه فوق العاده نهج البلاغه. جاذبه فوق العاده نهج البلاغه. جاذبه فوق العاده نهج البلاغه.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید